Petekleriniz Temiz Olursa Daha İyi Isınırsınız

ileayazteknk

Petekleriniz Temiz Olursa Daha İyi Isınırsınız

Petek temizliği, kalorifer tesisatının kapsamlı ve genel olarak temizlenmesidir. Özellikle su dolaşımının sağlandığı boru hatlarında zaman ile kireç, çamur, pas birikimi olabilmektedir. Genel olarak kişilerin ilk aklına gelen, petek temizliği sırasında tesisatın yerinden sökülmesidir. Oysa petek ve tesisat temizliği çeşitli kimyasal maddelerin kontrollü ve doğru bir şekilde kullanımı ile gerçekleştirilmektedir. Üstelik petek temizliği sırasında ev veya iş yeriniz kirlenmemekte ve herhangi bir zarar görmemektedir. Petek temizliği sonrası kullanılmış olan kimyasalın temizliği doğru bir şekilde sağlanmalı, temizlik sonunda gerekli ph kontrolleri yapılmalıdır.

 Petek Temizliği ve Isınma

Petek ve kalorifer tesisatının temiz olması, peteğin verimliliği açısından son derece önemlidir. Kirlilik sonucu yerel olarak tıkanmış bölgeler, ısınma sırasında kalorifer sisteminin daha atıl çalışmasına sebep olmaktadır. Temiz ve içerideki su dolaşımının sağlıklı olduğu peteklerin ısıtma verimliliği kesinlikle artacaktır.

 Petek Temizliği ve Diğer Yararları

Isıtma verimliliğinin artması ile birlikte yakıtta tasarruf da sağlanacaktır. Petekler homojen bir şekilde daha çabuk ısınacaktır. Petek temizliği, kalorifer tesisatının ömrünü de uzatmaktadır. Kombi ve tesisatın verimli ve uzun ömürlü olmasını sağlamaktadır.

Temizliği ve bakımı düzenli olarak yapılmış olan kombiler daha gürültüsüz çalışmaktadır.

 Ne kadar Süreler ile Yapılmalıdır?

Petek ve tesisat temizliğinin, en az iki yılda bir yaptırılması sağlıklı olacaktır. Genel olarak temizlik ve bakım işlemi yaklaşık bir, iki saat sürmektedir ve temizlik yapılan alanda herhangi bir kirliliğe sebep olmamaktadır.

Yazar hakkında

ayazteknk administrator